středa, srpna 30, 2006

Kalousek jako spasitel

Po delší době jsem napsal opět článek do Neviditelné psa. Myslím, že Kalousek si tuto mou pozornost za veletoč, který předvedl, zasloužil. Doufám, že mimo mé matky to už nikdo další nepochopí jako obhajobu Kalouska.
Vybíral jsem podobné znaky s kardinálem Richelieu, ale daly by se pochopitelně najít i odlišné. I z pohledu morálky je velký rozdíl, jestli někdo hají zájem státu či partikulární zájem strany, takže pokud byl Richeliem statníkem, tak Kalousek nepřekročil stín stranického politikaření. Další velký rozdíl je v tom, že zatímco úspěchy kardinálovy politiky byly nesporně obrovské a dlouhodobé, tak Kalousek svým posledním krokem imho s dlouhodobého i střednědobého hlediska nedosáhl ničeho krom možných důsledků otřesu ve vlastní straně na její další směřování.


Na své předchozí članky pro Psa odkazuji níže:

úterý, srpna 29, 2006

Pat Buchanan: Smrt Západu

Smrt Západu je jediná kniha, kterou jsem o prázdninách stihl přečíst, což má na svědomí hlavně můj poměrně nabitý program prázdninových aktivit, kterým si kompenzuji pro mě studijně náročný semestr. Na rozdíl od jiných knih z oblasti politického myšlení se tato četla poměrně dobře a lehce, takže to byla i na prázdninový odpočinek poměrně dobře zvolená kniha, ale přesto velmi podnětná. Způsob jakým autor analyzuje problém a argumentuje, je mi velmi blízký. Jedná se o empirický přístup, který i já preferuji.
Téma knihy - provázanost kulturních proměn s vymíráním západní populace a tím i ohrožení civilizace - pro mě není vůbec novým. Kniha však obohatila můj slovník o nové pojmy jako "kulturní válka" či "kulturní revoluce", které se mi nyní zdají nezbytné pro pochopení problému a snad i pro jeho řešení.
Poněkud děsivý byl autorův popis toho, kam až zašla kulturní revoluce v Americe zejména v oblasti "politické korektnosti", která je mi z duše odporná. Pro mě nejpřekvapivější informace v knize je uváděný podíl marxistů na rozpoutání kulturní revoluce, když ti pochopili, že největším nepřítelem revoluce není kapitalismus, ale křesťanství, které musí být zničeno, má-li být revoluce úspěšná.

pondělí, srpna 28, 2006

Hrdinství národu navzdory

Hučín se dočkal téměř 17 let po svržení zločineckého režimu úplné rehabilitiace, jak jsem si přečetl zde. Trochu pozdě zdá se mi, ale na poměry v tomto státě je to třeba přesto hodnotit jako úspěch. Hučín prokázal v našich končinách neobvyklé hrdinství, když se chystal postavit proti bolševikům i se zbraní v ruce a to se u nás neodpouští. Pasivita většiny v lepším případě a aktivní podpora zločinců v horším se přechází mlčky, zatímco ti, co se jim rozhodli postavit s nasazaním vlastních životů jako bratři Mašinové nebo Hůčín, jsou dodnes kriminalizováni. Nezbavíme-li se této submisivní mentality, kdy zbabělost je normou a odvaha zločinem, naše svoboda nebude mít dlouhého trvání.

Tatry


Konečně jsem se dostal k fotkám z Tater, kde jsem byl na začátku prázdnin se svými kamárády, které vidíte na fotce - zleva: Jirka, Lukáš a já. Počasí bylo ideální. Tátry jsou velmi pěkné, ale mají jednu nevýhodu - jsou docela přelidněné na můj vkus. V tom preferuji Alpy, kam bych se chtěl podívat příští prázdniny. Dřív jsem do letních Alp pravidelně jezdil s dědou, tak bych se tam chtěl zase vrátit.
Další fotky z Tater si můžete prohlédnou zde.