pondělí, prosince 11, 2006

K čemu je gender?

Napsáno pro Halas, časopis studentů FSS MU.

K čemu je gender? Odpověď na tuto otázku je snadná: Gender slouží k prosazovaní feminismu. Tak se to lze aspoň dočíst ve feministické příručce ABC feminismu, a jelikož mezi autorkami je i mnoho žen z genderu naší fakulty, tak není důvod o tom pochybovat. Feministky tak získávají značku, pod kterou mohou svou ideologii lépe šířit, protože „gender“ není tak profláknutý a zdiskreditovaný jako „feminismus“ a nezasvěcenému by mohl snadno uniknout, že se jedná o dvojí označení pro stejnou věc. „Genderová analýza je přitom dokonce často mylně vnímána jako alternativa feministické analýzy, taková, která je nekonfliktní, neagresivní a hlavně pamatuje stejnou měrou jak na ženy, tak na muže,“ takto nebezpečny omyl osvětluje výše zmíněná feministická příručka.

Pokud se daří gender etablovat na akademické půdě, tak jak tomu je u nás, feministky získávají možnost šířit svou ideologii za prostředky z veřejných zdrojů, čili za peníze nás všech. Zasadily nám tu kukaččí vejce, ze kterého se budou líhnout patřičně indoktrinované agitátorky a sociální inženýrky, aby nám na úkor naší svobody normovaly, co si máme myslet, jak má vypadat (genderová) struktura společnosti či jak si máme uspořádat své rodinné poměry.

Hans Kelsen kdysi napsal:

„Vědě jakožto poznávání jest imanentní úsilí svůj předmět objasniti. Ideologie však zatemňuje skutečnost, jelikož tuto skutečnost - v úmyslu ji uchovati, obhájiti nebo glorifikovati, pokud se týče v úmyslu ji napadnouti, rozrušiti, jinou nahraditi - pozměňuje. Veškerá ideologie tkví svými kořeny v chtění, nikoli v poznání, má původ v jistých zájmech, správněji v jiných zájmech, nežli jsou zájmy pravdy.“


Pokud má věda plnit svůj účel a odhalovat závoj, kterým obestírá chtění skutečnost, tak je třeba vyčistit ji od těch, kteří si pletou vědu s politikou a vzdělávání s ideologickou indoktrinací. Gender tu nemá co pohledávat.

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Zajímalo by mě, v jakém smyslu chápeš "feminismus", pokud vezmeme v potaz, že proudů feminismu existuje obrovské množství a i mezi nimi samozřejmě existují rozpory.. Osobně mi připadá dost odvážné vyjadřovat se tak expresivním způsobem o feminismu (a jakémkoli jiném myšlenkovém směru) obecně, pokud není specifikován určitý proud a jeho myšlenky, které neuznáváš. Říct o někom, že je stoupencem/stoupenkyní feminismu je asi tak vypovídající, jako říct, zda je pravicového/levicového zaměření, ale v podstatě to zas tolik nevypovídá o jeho/jejím smýšlení.. (existuje přece také množství politických pravicových a levicových stran, které spolu vedou dohady o mnohé otázky). Proto považuji za velmi neadekvátní takovéto zjednodušování.